Božić je vrijeme darivanja, ljubavi i zajedništva, a kako bi svaki trenutak bio još ljepši, pozivamo vas da ove blagdane provedete s pažnjom prema hrani. Planirajte obroke s ljubavlju, pripremite samo onoliko koliko vam treba i iskoristite svaki ostatak s kreativnošću. Na taj način smanjujemo otpad, a ujedno čuvamo tradiciju i vrijednosti blagdanskog zajedništva. Neka vaša blagdanska trpeza bude puna okusa, ali i brige za naš planet!
Dragi čitatelji,
iznimno mi je drago da opet govorimo o vrlo važnoj temi ne bacanja hrane. Dukat je prepoznao važnost tog problema u kućanstvima u ovo vrijeme izobilja, kad je lako nagomilati hranu u hladnjaku, a onda ustanoviti da je nakon nekoliko dana spremna za kompost. Iako se svi znamo opustiti i misliti kako to nisu velike količine, pokušajte pratiti samo mjesec dana svoje navike i možda se zapitate što se sve može poduzeti da vam savjest bude čista, a novčanik i želudac puni.
Ako ste mislili da ste me namučili za Uskrs pitanjima što s „viškom“ hrane, pogledajte onda koju mi je mozgalicu zadalo božićno vrijeme i blagdani koji nam slijede.
Pa krenimo u spas vašeg blagdanskog proračuna, a na kraju se sjetite da vam jedino ne mogu pomoći oko nakupljenih kilograma – to ipak traži druge profesionalce.
Najlakši put do sreće tijekom blagdana je lijepo jesti i piti, malo i zapjevati ako imate glas (ili vas je već dovoljno obuzeo onaj drugi dio pa nije više ni bitno tko sluša). Goste je najlakše zadovoljiti (pogotovo kad je muška ekipa u pitanju) tako što ćemo narezati nešto „pod kutom“. U našim krajevima u sam vrh želja svakog istinskog obožavatelja rezanja možemo uključiti pršut, bilo dalmatinski bilo istarski, ili, bolje rečeno, ta dva stila dozrijevanja, pancetu, kulen i svu mu bližu i daljnju rodbinu, a ne smijemo zaboraviti ni sireve, pogotovo tvrđe koji su nam dragi i na početku i na kraju večeri. Kako to već biva u nas, ničega ne smije nedostajati, tako da pred jutro još imamo popriličnu količinu svega na pladnjevima. Nakon nekoliko dana feštanja pred nama je veća količina neiskorištenih namirnica koje su još dobre, samo im treba termička obrada. Pršut koji je prenoćio na pladnju, i još idealnije pancetu, možete iskoristiti za bruskete kad vam se najave sljedeći gosti, posebno ako imate i malo mozzarelle koja im idealno odgovara. Samo je nanesite po brusketama i zapecite. Ako pak sutradan želite napraviti brz i topao ručak, njoki sa sirom i pršutom te čipsom od pancete uz dodatak malo salate od rikole i matovilca koju smo iskoristili kao dekoraciju bit će idealan i brz obrok za drugi dan. Ne zaboravite ni doručak – kajgana s kobasicom uljepšat će svaki početak dana, pogotovo ako je radni dan i treba vam snage.
Ako želite pokazati da vam kuhinja nije samo prostorija u stanu, možete se malo više potruditi i napraviti domaće raviole punjene kombinacijom svježeg i tvrdog sira, dodati ragu od gljiva i na vrh nabacati kockice kulena. Kad smo kod kulena, evo još jedne kombinacije za nenadane goste: tostirajte kruh, premažite ga džemom od borovnica, dodajte kulen, zapecite s brie sirom i poslužite uz crveno vino.
Tko ne voli hobotnicu na neki od tradicionalnih načina, sigurno nije iz naših krajeva. Svi volimo imati u hladnjaku jelo poput salate od hobotnice – fino i brzo za posluživanje gostima. No što s hobotnicom koju smo tako pripremili, a više nam nije do nje? Ništa, jer rješenje nema kad je salata gotova, nego u načinu na koji tretiramo hobotnicu u samom startu. Kad radimo salatu od hobotnice, prvi korak nam je skuhati hobotnicu, i tu je ključ svega. Hobotnicu skuhajte i ohladite u tekućini u kojoj ste je kuhali. Nemojte je raskuhati. Kad se hobotnica ohladi, tekućina će postati želatina koja je idealna za čuvanje, a možete je i ponovno zamrznuti. Bit svega je da ne iskoristite svu hobotnicu odjednom, nego da ju držite u želatini od kuhanja do posluživanja jer tada kreativnost i iskoristivost mogu doći do izražaja. Dio tekućine možete iskoristiti da skuhate krumpir narezan na kockice koji također rabite u salati. Salatu napravite kao bazu kojoj dodajete hobotnicu prema potrebi. Nemojte pretjerivati s količinom jer je teško iskoristiti namirnicu koju kiselina obloži, radije češće napravite manje količine salate. Ujedno krakove hobotnice možete sjajno iskoristiti uz jedno drugo tradicionalno božićno jelo.
Kad pomislim da netko ima problema s previše janjetine, jedino što mogu dokučiti je da netko od ukućana ima problema s gihtom. Ali stavimo pretpostavku da je ćaća malo pretjerao i uzeo krivu teću pa sada imamo pola janjeta koji se kupa u bižima, a mater je više ne može vidjeti na oči. I tada netko od podmlatka uzima stvar u svoje ruke, stavi rukavice i odluči kreirati janjetinu s bižima 2.5 verziju jer je otprilike baš toliko mesa još u teći.
I onda nastaje:
• trgana janjetina
• redukcija od janjetine i francuskog pinot noira
• pareni bao buns (pecivo)
• krema od graška
• perle od aceta balsamica i meda
• ulje od peršina i raštike.
Mater je pukla od količine suđa, ćaća je napustio i kuću i posjed, baba se križa i moli Bogu, a dida ne čuje pa ga nije ni briga, ionako nije ni primijetio cijelu frku. To je otprilike moja asocijacija ako bi netko pokušao ovo tradicionalno jelo pretočiti u nešto drugo. Sve se može, nema kraja kreativnosti, ali koji put samo pripazite na količine ili pitajte profesionalce za savjet oko normativa za pripremu jela: 300 grama janjetine s kosti za pripremu ovog jela više je nego dovoljno. Sa 150 do 200 grama mesa po osobi i oko 80 grama biža (graška) i najgladniji među nama imat će lijepu porciju za uživanje. A i ukućani će biti sretni i opušteni za blagdane.
Tradicija kuhanja bakalara ili mola (velikog oslića) jedna je od najvećih gastronomskih svetinja s kojima obilježavamo božićno vrijeme. Možemo reći da imamo dva jela koja se uvijek pripremaju: bakalar na brudet i bakalar na bijelo. Što kad nam ostane ovih delicija? Bakalar na bijelo idealan je za formu arancina ili kuglica koje klasično pohamo u brašnu, jajima i krušnim mrvicama. Uvijek ih možemo obogatiti s još nekom komponentom ili umakom, a možemo ih pretvoriti u vrlo ukusan comfort food. Osobno ih volim napraviti i servirati uz domaću majonezu s crnim češnjakom.
Bakalar na brudet je druga priča. Glavni problem kod gotovog bakalara koji je pripremljen na brudet ili ribe s krumpirom je krumpir. On će se prvi pokvariti i tu je dio problema, ali i rješenja. Drugim riječima, ako više ne želite jesti bakalar, ali želite spasiti hranu i namirnicu koja je jako skupa, izvucite krumpir iz bakalara. Bez obzira na to bio on pripremljen na bijelo ili na crveno, i dalje imate ukusnu ribu koja je iskoristiva uz neku tjesteninu ili zapečene njoke. Ako se ni nakon nekoliko dana niste zasitili okusa bakalara, možete napraviti složenac od bakalara, također s tjesteninom ili krumpirom.
Maneštra je oduvijek bila dio božićnog blagovanja u Istri i na Kvarneru. Osim što nam je dobra za rješavanje kobasica koje smo servirali na hladnoj plati jer savršeno ide uz fažol, kukuruz, ječam i slanutak, ona je odlična i uz hobotnicu. Maneštra s hobotnicom odlična je čak i ako ste u nju stavili hobotnicu iz salate s dozom kiseline jer je kiselina u maneštri poželjna. Ako je maneštra jako gusta, idealna je i kao podloga za pečeni krak hobotnice sa žara. Uz ukiseljene lučice koje smo koristili kao dekoraciju na platama, možemo je pretvoriti u pravu malu kulinarsku kreaciju. Maneštra od fažola i slanutka može se pretvoriti i u kremu – uz malo pikantnosti i kiseline postaje jako zanimljiv umak za pohane velike kozice i odličan comfort food za neki crno-bijeli film koji će obitelj zajedno pogledati.
Od silne hrane pao mi je šećer pa evo kako iskoristiti pečenu zlevanku. Jednostavno nisam čuo da je itko ikada imao problema sa zlevankom, da je ostala i bacila se. Ako tko ima problema, slobodno neka mi se javi pa ću se pobrinuti da se ništa ne baci. Volim je kombinirati s malo svježeg sira da bude jako sočna. Čak mislim da je veći problem obraniti je od ukućana dok je topla, pogotovo ako pri ruci imate domaći hladni mousse od jabuke. Može i od šljiva.
Ako ste pretjerali u količini pripremljene zlevanke, najbolji način da se zbrine višak jest darovati je susjedima i rodbini pri čestitanju Božića. Jedini je problem ako dobijete isti poklon koji je lošiji od vašega. P. S. Maloj djeci je sve dobro uz puno šećera u prahu. A i neće se sjećati kasnije da vam zamjere.
Ova dva jela čine glavni dio slavljenja Božića za stolom u Hrvatskoj i ujedno su najveći problem jer se uvijek pripremaju u velikim količinama. Zašto im pristupam jednako? Jer su po naknadnoj iskoristivosti vrlo slični. Oba pečenja nakon nekog vremena su suha i obično težimo nakon tih dana za drugim tipom toplog obroka. Tu dolazimo do purice koju, kad očistimo meso s kosti i stavimo kuhati s korjenastim povrćem iz hladnjaka i deglaziranim karamelom od pečenja, dobijemo vrlo dobru i moćnu juhu. Mlince možemo iskoristiti kao tjesteninu koju nasjeckamo i dodamo u tanjur s nasjeckanim peršinom pa preko svega prelijemo juhu. Svakako kušajte. Pazite samo na sol jer zna biti izražena, pogotovo ako ste dobro deglazirali pleh (s tekućinom podigli svu onu lijepu boju koja se ulovila na pleh od pečenja). Meso odojka i purice možete iskoristiti u juhi ili rižotu i tjestenini, u koju možete dodati trgane ili nasjeckane komadiće mesa. Ujedno dio juhe možete koristiti kao temeljac za podlijevanje. Sve meso od pečenja možete očistiti od kostiju i zalediti pa naknadno pripremati. Penne s rajčicom i bosiljkom odlično idu uz trgano meso od pečenja. Možete ih i zapeći sa sirom, odlično pristaje sa sirevima (mozzarella, cheddar i polutvrdi sirevi poput gaude). Odležana gauda jedan je od mojih favorita.
Najviše Hrvata na austrijskoj granici „palo“ je zbog sarme i dalmatinske pašticade. Što s jelima koja su bolja drugi i treći dan? Da ih je kušao Bruce Lee, odmah bi im dao crni pojas zbog snage da vas drže na skijanju cijeli tjedan bez trošenja, nekada kune, a danas eura, na austrijskim skijalištima. Osim što mogu stajati, mogu se i zalediti i ponovno konzumirati, i to opet barem dva dana, jer ipak su to sarma i pašticada koje teško dosade dok je svježe pripremljenog pire-krumpira i brzo skuhanih njoki.
Pišem ovo u sitne sate i razmišljam što učiniti s tim jelima a da ne filozofiram. Možemo napraviti dekonstrukcije jela, ali će u biti uvijek ostati isti okus i nekako mi nema smisla reći vam da napravite sifon od kiseloga kupusa, rastavljene lazanje od mesa i korijena celera ili čips od pancete i krokete od krumpira. Može li funkcionirati? Može. Ima li to smisla raditi kod kuće? Ovisi o ukućanima i o vama.
E tu moram priznati da nemam rješenje, a da vjerujem u njega.
Francuska salata je složena salata koju jednostavno ne možemo prenamijeniti u drugo jelo. Ona je prilog i tako je moramo konzumirati. Od mlakog pečenog odojka, pogotovo hrskave kožice s buta i francuske salate, nema bolje utjehe za Božić kad se ili probudite ili idete spavati. Ne pretjerujte s količinom pri pripremi, i to je to, dobar tek!
Proteklih nekoliko sati pišem ovaj tekst i borim se s usredotočenošću jer mi misli odlutaju kad razmišljam o hrani i kuhanju. Ipak, u jedno sam siguran: ovo je jako dobra i bitna tema. Bacanje hrane prokletstvo je modernog doba ili barem posljednjih 40 – 50 godina. Dostupnost svega učinila nas je neodgovornima. No ta razina neodgovornosti prema svjetskim resursima hrane može nas puno koštati. Stoga svaki korak koji nas vodi razumnijem raspolaganju namirnicama i koji nas uči održivosti cijelog sustava gospodarenja hranom zaslužuje potporu svih nas. Hvala Dukatu na mogućnosti da barem malo i sam pomognem u tom nastojanju.
Kuhajte odgovorno i sretan i blagoslovljen Božić.
Dobar tek!
Damir Tomljanović
Hladna plata bogata raznovrsnim sirevima, suhomesnatim proizvodima, maslinama, orašastim plodovima i svježim povrćem idealna je za božićne proslave jer čini stol vizualno privlačnijim, a istovremeno nudi širok spektar okusa za sve goste. Za hladnu platu planirajte oko 150-200 grama po osobi, ovisno o tome koliko drugih jela planirate poslužiti. Ako imate više jela na stolu, količinu možete smanjiti kako bi svi mogli uživati u svim jelima bez pretjerivanja.
Sirevi i suhomesnati proizvodi mogu se pohraniti u hladnjaku i ostati svježi do 3-4 dana, ali imajte na umu da će masline i orašasti plodovi zadržati bolji okus do nekoliko dana.
Hladnu platu možete pohraniti u hladnjaku u hermetički zatvorenoj posudi, a ako imate viška orašastih plodova ili maslina, te namirnice se mogu čuvati duže, čak do tjedan dana, ovisno o uvjetima skladištenja.
Francuska salata nezaobilazan je dio blagdanskog stola u mnogim obiteljima i često označava početak božićnih i novogodišnjih slavlja. Popularna je zbog svoje jednostavne pripreme, zasitnosti i mogućnosti prilagodbe različitim ukusima. Međutim, budući da se francuska salata često priprema u velikim količinama, povećava se rizik od bacanja hrane, zbog čega je važno pažljivo planirati pravu količinu.
Kod pripreme francuske salate, planirajte 150–200 grama salate po osobi, ovisno o tome je li ona glavni prilog ili samo dio većeg blagdanskog menija. Ako imate više priloga i salata na stolu, možete smanjiti količinu na 100–150 grama po osobi.
Francuska salata se može čuvati u hladnjaku do 2-3 dana u dobro zatvorenoj posudi, ali je važno da se konzumira što prije kako bi se očuvala svježina i okus.
Salata od hobotnice nezaobilazno je jelo na mnogim blagdanskim stolovima, a posebno u božićno vrijeme. Hobotnica nije jeftina namirnica i zahtijeva pažljivu pripremu, pa je važno iskoristiti je do zadnje porcije. Prilikom planiranja količina, imajte na umu broj gostiju: 100–150 grama hobotnice po osobi je dovoljno ako se salata servira kao predjelo, dok je 200 grama po osobi prikladno ako je dio glavnog jela. Ako na stolu imate i druga hladna predjela, poput salate od liganja, carpaccia od ribe ili paštete od tune, možete pripremiti manju količinu npr. 70-100 grama po osobi.
Nakon kuhanja, hobotnica može stajati u hladnjaku do dva dana, dok se višak kuhane hobotnice može zamrznuti. Pri zamrzavanju se preporučuje pohraniti je bez dodataka poput ulja, octa i začina, kako bi zadržala svoj okus. Kada planirate salatu od hobotnice, imajte na umu da hobotnica pri kuhanju gubi oko 20–30% težine, pa prilikom kupnje nabavite nešto veću količinu sirove hobotnice kako biste osigurali dovoljno porcija za svoje goste.
Pečena purica/patka s mlincima klasično je blagdansko jelo u Hrvatskoj, osobito za Božić, jer simbolizira obiteljsko okupljanje i zajedništvo. Budući da se ovo jelo često priprema u većim količinama, postoji rizik od viška, pa je važno pažljivo planirati količine. Planirajte 250–300 grama purice/patke po osobi ako uzimate cijelu puricu, uključujući kosti. Ako pripremate samo određene dijelove, poput prsa ili bataka, možete smanjiti količinu na 150–200 grama mesa po osobi.
Obratite svakako pažnju i na mlince: planirajte 50–100 grama mlinaca po osobi, ovisno o tome koliko priloga imate na stolu. Ako su mlince glavni prilog, možete povećati na gornju granicu.
Ostatke pečene purice/patke uklonite s kostiju i čuvajte u hladnjaku u hermetički zatvorenoj posudi. Meso je sigurno za konzumaciju do tri dana nakon pripreme. Ako znate da nećete pojesti sve unutar tog vremena, puricu/patku možete zamrznuti. Preporučuje se narezati meso na manje porcije koje ćete kasnije lakše koristiti. Zamrznuta purica/patka može se čuvati do 3 mjeseca.
Mlince koji su već namočeni i servirani možete čuvati u hladnjaku 1-2 dana, ali će izgubiti na teksturi i okus će biti manje svjež, zato se držite preporučenih količina.
Istarska maneštra, bogata i hranjiva juha od graha, kukuruza, krumpira i sezonskog povrća, za brojne obitelji predstavlja tradicionalno jelo za vrijeme božićnih blagdana. Da bi se izbjeglo bacanje hrane tijekom blagdana, za istarsku maneštru preporučuje se oko 3-4 dl maneštre po osobi ako se poslužuje kao predjelo ili laganiji obrok. Ako je maneštra glavno jelo, porcija može biti nešto veća, oko pola litre maneštre po osobi.
Maneštru možete pohraniti u hladnjaku do 2-3 dana u hermetički zatvorenoj posudi. Zbog njenog sastava, maneštra se može čak i poboljšati nakon nekoliko dana, jer okusi mogu bolje prožeti. Ako imate viška maneštre, možete je zamrznuti i uživati u njoj kasnije, do 3 mjeseca.
Mnogi ne mogu zamisliti božićni ručak bez sarme i slasnog pire krumpira. Kako ne biste imali višak sarme i pire krumpira koje morate nakon blagdana zbrinuti, računajte da je po osobi dovoljno jedna ili dvije sarme (ovisno o veličini sarmi), a pire krumpira otprilike 200-250 grama po osobi.
Ako ipak pripremite više sarme nego što ih uspijete pojesti možete ih pohraniti u hladnjaku čak do nekoliko dana. Također, sarma je izvrsna za zamrzavanje, pa je možete pohraniti u zamrzivač ako ne planirate pojesti sve u roku nekoliko dana.
Zlevanka, poznata i kao zljevanka, autentično je jelo sjeverne Hrvatske, posebice Međimurja, Podravine i Zagorja, koja se priprema od sastojaka kao što su kukuruzno ili pšenično brašno, mlijeko, vrhnje, jaja i šećer. Mnoge verzije zlevanke uključuju i dodatke kao što su svježi sir ili vrhnje, a postoje i slane varijante u koje se dodaje sir, luk, slanina, šunka ili čvarci. Za jedno obiteljsko okupljanje ili blagdanski stol možete računati na otprilike 100–150 grama zlevanke po osobi. Ako je zlevanka pak glavno jelo računajte na 150-200 grama po osobi.
Zlevanka se može pohraniti u hladnjaku do 3 dana. Držite je u hermetički zatvorenoj posudi kako bi ostala svježa. Ako želite zadržati njezinu teksturu i okus, možete je zamrznuti. Zamrzavanje je najbolje ako želite sačuvati ostatke za kasnije, jer se može čuvati do 3 mjeseca. Za najbolji okus, nakon što je odmrznete, možete je lagano pregrijati u pećnici na niskoj temperaturi (oko 150°C) ili na tavi s malo maslaca za hrskavost.
Riba s krumpirom već generacijama zauzima posebno mjesto na blagdanskim stolovima, osobito uoči Božića. Mnoge obitelji biraju pečenu bijelu ribu poput orade, brancina ili oslića, aromatiziranu maslinovim uljem, češnjakom, limunom i začinima, u paru s pečenim krumpirom koji upija sve te mirisne sokove.
Za uživanje u ribi s krumpirom tijekom božićnih blagdana bez nepotrebnog bacanja hrane, preporučuje se 200-250 grama ribe po osobi, ovisno o vrsti ribe i tome koliko meso sadrži kostiju. Ako poslužujete veće komade ribe s kostima, možete smanjiti količinu, jer kost zauzima prostor. Dalje, planirajte 150-200 grama krumpira po osobi. Ako je riba glavni dio obroka, možete povećati količinu krumpira.
Ostatke pečene ribe možete pohraniti u hladnjaku u hermetički zatvorenoj posudi do 2 dana. Ako imate ostataka ribe, možete je koristiti za pripremu salata, juha ili drugih jela.
Pečeni krumpir također se može pohraniti u hladnjaku do 2-3 dana, ali imajte na umu da će izgubiti na teksturi.
Janjetina s bižima je ukusno i hranjivo jelo koje se često poslužuje tijekom blagdanskih obroka u Dalmaciji i Istri. Kako biste izbjegli bacanje hrane prilikom posluživanja janjetine s bižima, važno je odrediti odgovarajuće količine koje će zadovoljiti apetit gostiju, ali i smanjiti višak. Ako koristite meso bez kostiju računajte na 200-250 grama po osobi. Kad je riječ o bižima preporučuje se oko 100-150 grama po osobi.
Ostatke janjetine možete pohraniti u hladnjaku do 3 dana, a za dulje čuvanje, možete ih zamrznuti do 3 mjeseca. Ostatke graška možete čuvati u hladnjaku do 2-3 dana, a možete ga i zamrznuti za kasniju upotrebu.
Neizostavan dio brojnih blagdanskih stolova za Božić je upravo bakalar na bijelo ili crveno. Kako biste izbjegli nepotrebno bacanje bakalara prilagodite količine koje pripremate za svoje ukućane i goste. Tako se za pripremu bakalara na bijelo ili bakalara na crveno tijekom blagdana obično računa oko 200-250 grama po osobi. Ako je jelo samo jedan dio većeg blagdanskog menija, možete smanjiti na 150-200 grama. Ostatke bakalara možete i zamrznuti u manjim porcijama i uživati u njemu i nakon blagdana.
Pašticada s njokima jedno je od najvažnijih jela hrvatske tradicionalne kuhinje, posebno omiljeno u Dalmaciji, a priprema se u posebnim prigodama poput Božića i drugih posebnih prilika. Ovo raskošno jelo zahtijeva pažljivu pripremu, dugotrajno mariniranje mesa i sporo kuhanje kako bi se postigao bogat okus, zbog čega je idealno za svečane blagdanske ručkove. S obzirom na to da je pašticada jelo koje uključuje veću količinu mesa i često obilne priloge poput njoka, važno je precizno planirati kako biste smanjili otpad. Kod planiranja porcija koristite sljedeće preporuke: 150–200 grama mesa po osobi ako je pašticada glavno jelo te 100–150 grama njoka po osobi kao prilog.
Ostatke pašticade možete pohraniti u hladnjaku do 3 dana. Držite je u hermetički zatvorenoj posudi kako bi meso i umak ostali svježi. Ako želite sačuvati pašticadu duže, zamrzavanje je odlična opcija. Ostatke možete zamrznuti do 3 mjeseca. Za zamrzavanje, najbolje je odvojiti meso i umak, jer će meso bolje zadržati svoju teksturu nakon odmrzavanja. Umak također možete zamrznuti u posebnim posudama. Preporuča se da pašticadu zamrznete u manjim porcijama, što će olakšati odmrzavanje i ponovno podgrijavanje.
Za mnoge obitelji, Božić bez odojka nije potpun. Za prosječnu obitelj od 4-6 osoba, odojak od 2–3 kilograma je sasvim dovoljan. Ako se radi o većem blagdanskom stolu s više priloga, 250-300 grama mesa po osobi je uobičajena preporuka. Ova količina osigurava dovoljno hrane bez pretjerivanja i smanjuje mogućnost bacanja. Ostatke odojka možete čuvati u hladnjaku do 3 dana u hermetički zatvorenoj posudi. Ako znate da nećete odmah iskoristiti meso, preporučuje se zamrzavanje – ostatke narežite na manje porcije prije zamrzavanja kako biste ih lakše koristili kasnije.
Newsletter
Privola za prikupljanje i obradu osobnih podataka
Dukat mliječna industrija d.d., Marijana Čavića 9, Zagreb, OIB: 25457712630 (dalje: Dukat) ovim dokumentom vas informira o obradi vaših osobnih podataka koje Dukat prikuplja i obrađuje u svrhu sudjelovanja i provedbe kreativnog natječaja „Do posljednje mrvice“ koji se provodi rješavanjem edukativnog online kviza o važnosti smanjenja stvaranja otpada od hrane u svakodnevnom životu objavljenog na mrežnoj stranici www.HranaSeNeBaca.hr (dalje: natječaj). Online kviz namijenjen je za punoljetne osobe koje imaju prebivalište ili boravište u Republici Hrvatskoj (dalje: Sudionici), a u slučaju uspješnog riješenog online kviza, Dukat dostavlja dar Sudionicima, te stoga Dukat prikuplja i obrađuje osobne podatke Sudionika u svrhu provjere uvjeta za sudjelovanje u kvizu i u svrhu slanja dara. Osobni podaci Sudionika se prikupljaju na temelju privole.
Dodatne informacije o obradi vaših osobnih podataka možete pronaći u dokumentu pod nazivom Zaštita privatnosti koju možete pronaći na sljedećem linku: https://hranasenebaca.hr/privacy-policy/
[1] UREDBA (EU) 2016/679 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 27. travnja 2016.o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (Opća uredba o zaštiti podataka)
Pravila kreativnog natječaja „Do posljednje mrvice!“
Članak 1: ORGANIZATOR KREATIVNOG NATJEČAJA
Dukat d.d., Marijana Čavića 9, 10 000 Zagreb, OIB: 25457712630 (dalje u tekstu: Dukat ili Organizator) organizira kreativni natječaj „Do posljednje mrvice“ (dalje u tekstu: natječaj) za posjetitelje Dukatove mrežne stranice www.HranaSeNeBaca.hr.
Članak 2: SVRHA, TRAJANJE I MJESTO PROVOĐENJA NATJEČAJA
Svrha natječaja je edukacija o važnosti smanjenja stvaranja otpada od hrane u svakodnevnom životu, a natječaj se provodi rješavanjem edukativnog online kviza na stranici www.HranaSeNeBaca.hr (dalje u tekstu: Kviz).
Natječaj traje od 30.9.2024. do 23.10.2024.
Članak 3: UVJETI ZA SUDJELOVANJE U NATJEČAJU
U natječaju mogu sudjelovati samo punoljetne osobe koji imaju prebivalište ili boravište u Republici Hrvatskoj koje pristupe rješavanju Kviza objavljenog na stranici www.HranaSeNeBaca.hr (dalje u tekstu: Sudionici).
Za sudjelovanje u natječaju, Sudionici moraju točno i potpuno odgovoriti na najmanje 11 od 14 kvalifikacijskih pitanja Kviza te dodatno navesti jedan primjer aktivnosti koju provode i kojom smanjuju bacanje hrane u svakodnevnom životu (u daljnjem tekstu: aktivnosti).
U obzir će doći svi Sudionici koji su ispunili uvjete za sudjelovanje iz ovih Pravila u razdoblju trajanja natječaja.
Nakon isteka razdoblja trajanja natječaja, Kviz ostaje na mrežnoj stranici Organizatora i može se rješavati, bez mogućnosti sudjelovanja u natječaju i bez mogućnosti osvajanja dara opisanog u članku 4. ovih Pravila.
Članak 4: DAROVNI FOND
Darovni fond natječaja čini 80 komada rola za zamatanje hrane od organskog pamuka s premazom od pčelinjeg voska, za višekratno zamatanje hrane (dalje u tekstu: dar).
Jedan Sudionik može osvojiti samo jedan dar.
Darove osigurava Organizator.
Dar se ne može zamijeniti za drugi dar ili za novac ili zahtijevati dar u većim količinama.
Članak 5: ODABIR I OBJAVA DOBITNIKA DAROVA
Pristigle odgovore (aktivnosti) ocjenjivat će žiri Dukata koji se sastoji od tri člana:
1. Elena Wolsperger Dolezil, direktorica korporativnih komunikacija u Dukatu
2. Goran Nidogon, direktor kvalitete u Dukatu
3. Mateja Radaković, koordinatorica kvalitete i društveno odgovornog poslovanja u Dukatu
Žiri Dukata izabrat će 80 najkreativnijih i najučinkovitijih pristiglih odgovora (aktivnosti), koji osvajaju dar opisan u članku 4.
Sudionici natječaja koji ostvare pravo na dar bit će obaviješteni putem e-maila da su izabrani kao dobitnici dara, najkasnije 14 dana od završetka natječaja.
Ukoliko dođe do promjene termina obavještavanja rezultata natječaja, promjena će biti objavljena na mrežnoj stranici www.HranaSeNeBaca.hr.
Članak 6: AUTORSKA I SRODNA PRAVA
Sudionici natječaja suglasni su da Organizator stječe nad pristiglim odgovorima (aktivnostima) neograničeno pravo objave, distribuiranja, reproduciranja i prema potrebi prerade za korištenje u promotivne i druge svrhe, bez daljnje suglasnosti Sudionika.
Članak 7: KORIŠTENJE OSOBNIH PODATAKA
Organizator prikuplja i obrađuje osobne podatke Sudionika natječaja radi provjere uvjeta za sudjelovanje u natječaju, provedbe natječaja i dostave darova, i to: potvrda da je osoba punoljetna, ime i prezime, adresa, datum i e-mail adresa.
Organizator obrađuje osobne podatke kupaca sukladno Uredbi EU 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (Opća uredba) te u skladu sa svim pozitivnim propisima iz područja zaštite osobnih podataka koji su na snazi u Republici Hrvatskoj, po najvišim standardima koje Organizator primjenjuje u svom poslovanju.
Dostava osobnih podataka je dobrovoljna, no bez pružanja osobnih podatka neće biti moguće sudjelovanje u natječaju.
Osobni podaci mogu biti dostavljeni izvršiteljima obrade (npr. vanjskim suradnicima za izradu i održavanje mrežne stranice Organizatora). Izvršitelji obrade obrađuju osobne podatke isključivo prema uputama Organizatora uz poduzimanje svih odgovarajućih mjera u svrhu zaštite i sigurnosti osobnih podataka.
Osobni podaci će se čuvati najviše tri mjeseca nakon završetka natječaja te će nakon toga biti izbrisani.
Sudionici imaju pravo od Organizatora kao voditelja obrade zatražiti pristup, ispravak, brisanje ili ograničavanje obrade osobnih podataka te pravo pritužbe nadzornom tijelu i ostala prava sukladno propisima koji uređuju zaštitu osobnih podataka. Kako biste ostvarili svoja prava, možete nam se obratiti na sljedeću e-mail adresu: dpo@neunpro.com.
O načinu obrade osobnih podataka možete se detaljnije informirati u dokumentima Politika privatnosti i Obavijesti o kolačićima, a koje su dostupni na mrežnoj stranici www.HranaSeNeBaca.hr i koje su sastavni dio ovih Pravila.
Članak 8: DOSTAVA I ROK PREUZIMANJA DARA
Organizator će svim Sudionicima natječaja koji su ostvarili pravo na dar poslati dar preporučenom poštom na naznačenu adresu koju su Sudionici naveli prilikom sudjelovanja u natječaju.
Ukoliko dostava bude neuspjela te se dar vrati natrag poštom Organizatoru, Organizator će kontaktirati Sudionika koji je ostvario pravo na dar radi dogovora oko ponovne dostave te će odraditi i drugi pokušaj dostave. U slučaju da dostava ne uspije niti nakon drugog pokušaja, neće biti ponovljenog pokušaja dostave dara te Sudionik natječaja gubi pravo na dar.
Organizator ne odgovara za moguću štetu koja bi mogla proizlaziti iz dara ili u vezi s darom.
Članak 9: IZMJENA PRAVILA
Organizator zadržava pravo dopune i izmjene ovih Pravila, o čemu će Sudionici biti obaviješteni putem stranice www.HranaSeNeBaca.hr.
Članak 10: MOGUĆNOST PREKIDA NATJEČAJA
Organizator zadržava pravo prekinuti natječaj prije roka odnosno ispunjenja uvjeta određenog u ovim Pravilima, a o čemu će javnost biti obaviještena putem mrežnih stranica www.HranaSeNeBaca.hr.
Članak 11: RJEŠAVANJE SPORA
U slučaju spora između Organizatora i Sudionika natječaja nadležan je stvarno nadležni sud u Zagrebu.
Članak 12: OBJAVA I PRIHVAĆANJE PRAVILA
Pravila natječaja bit će objavljena na mrežnoj stranici Organizatora www.HranaSeNeBaca.hr.
Sudjelovanjem u natječaju Sudionici prihvaćaju i potvrđuju da su upoznati s pravima i obvezama iz ovih Pravila.
DUKAT d.d.
Marijana Čavića 9
10 000 Zagreb
Ups, pogrešan odgovor!
Oznaka „Upotrijebiti do“ oznaka je zdravstvene ispravnosti proizvoda i koristi se za lako kvarljive namirnice poput svježeg mesa, svježe ribe, svježeg pilećeg mesa i slično.
Nakon isteka datuma uz oznaku „Upotrijebiti do“ namirnicu nije preporučljivo koristiti.
Bravo, točan odgovor!
Oznaka "Najbolje upotrijebiti do" odnosi se na datum do kojeg su kvaliteta i organoleptička svojstva (kao što su okus, miris i tekstura) namirnice najbolja.
Nakon tog datuma, hrana može i dalje biti sigurna za konzumaciju, pod uvjetom da su izgled, miris i okus u redu. Ova oznaka se obično koristi za trajne proizvode kao što su tjestenina, riža, kolači, čokolada i pahuljice, koji mogu biti jestivi i nakon tog datuma. Drugim riječima, „Najbolje upotrijebiti do“ ne znači automatski i „Loše nakon“.
Ups, pogrešan odgovor!
Oznaka "Najbolje upotrijebiti do" odnosi se na datum do kojeg su kvaliteta i organoleptička svojstva (kao što su okus, miris i tekstura) namirnice najbolja.
Nakon tog datuma, hrana može i dalje biti sigurna za konzumaciju, pod uvjetom da su izgled, miris i okus u redu. Ova oznaka se obično koristi za trajne proizvode kao što su tjestenina, riža, kolači, čokolada i pahuljice, koji mogu biti jestivi i nakon tog datuma. Drugim riječima, „Najbolje upotrijebiti do“ ne znači automatski i „Loše nakon“.
Bravo, točan odgovor!
Oznaka „Upotrijebiti do“ oznaka je zdravstvene ispravnosti proizvoda i koristi se za lako kvarljive namirnice poput svježeg mesa, svježe ribe, svježeg pilećeg mesa i slično.
Nakon isteka datuma uz oznaku „Upotrijebiti do“ namirnicu nije preporučljivo koristiti.
Kviz Do posljednje mrvice namijenjen je punoljetnim osobama
Molimo te potvrdi da si punoljetan/na i da si pročitao/la te da prihvaćaš Pravila kreativnog natječaja.
Bravo, točan odgovor!
Tjestenina i riža namirnice su koje često previše skuhamo, a potom i bacimo.
Odrasloj osobi dovoljno je 6-8 žlica tjestenine, a djetetu između 4 i 10 godina dovoljno je 4-6 žlica. Na našim mrežnim stranicama potraži smjernice i preporuke za serviranje pojedinih namirnica poput tjestenine, riže, povrća, mesa, ribe, orašastih plodova i drugih u odnosu na dob, kako bi smanjio/la stvaranje otpada od hrane u svom kućanstvu.
Ups, pogrešan odgovor!
Tjestenina i riža namirnice su koje često previše skuhamo, a potom i bacimo.
Odrasloj osobi dovoljno je 6-8 žlica tjestenine, a djetetu između 4 i 10 godina dovoljno je 4-6 žlica. Na našim mrežnim stranicama potraži smjernice i preporuke za serviranje pojedinih namirnica poput tjestenine, riže, povrća, mesa, ribe, orašastih plodova i drugih u odnosu na dob, kako bi smanjio/la stvaranje otpada od hrane u svom kućanstvu.
Bravo, točan odgovor!
U Hrvatskoj čak 76 posto ukupnog otpada od hrane potječe iz kućanstava, dok je prosjek Europske unije 53 posto. Znaš li da 51 posto građana redovno baca savršeno dobru hranu – ostatke pripremljenih obroka? Nemoj i ti biti dio te porazne statistike!
Ups, netočan odgovor!
U Hrvatskoj čak 76 posto ukupnog otpada od hrane potječe iz kućanstava, dok je prosjek Europske unije 53 posto. Znaš li da 51 posto građana redovno baca savršeno dobru hranu – ostatke pripremljenih obroka? Nemoj i ti biti dio te porazne statistike!
Bravo, točan odgovor!
Popis za kupnju tvoj je najbolji prijatelj u trgovini. Dok pišeš popis za kupnju, svakako pregledaj hladnjak, zamrzivač i smočnicu kako ne bi kupovao/la i skladištio/la namirnice koje već možda imaš u kući.
Osim toga, napravi tjedni plan obroka kako bi u tjednoj nabavci kupio/la sve potrebne namirnice - niti premalo niti previše!
Ako se držiš ovih pravila kupit ćeš samo ono što ti treba i na taj način smanjiti bacanje hrane te uštedjeti novac.
Ups, netočan odgovor!
Popis za kupnju tvoj je najbolji prijatelj u trgovini. Dok pišeš popis za kupnju, svakako pregledaj hladnjak, zamrzivač i smočnicu kako ne bi kupovao/la i skladištio/la namirnice koje već možda imaš u kući.
Osim toga, napravi tjedni plan obroka kako bi u tjednoj nabavci kupio/la sve potrebne namirnice - niti premalo niti previše!
Ako se držiš ovih pravila kupit ćeš samo ono što ti treba i na taj način smanjiti bacanje hrane te uštedjeti novac.
Ups, netočan odgovor
Usvoji jednostavno pravilo profesionalnih kuhara: Prvo unutra, prvo van (First In, First Out). Kada spremaš namirnice, pozicioniraj starije prema naprijed kako bi ih prve koristio/la bilo u hladnjaku, zamrzivaču ili smočnici.
Mudro je i na starije namirnice postaviti oznaku kao što je „Prvo pojedi ovo“ kako bi osigurao/la da i ostali ukućani prate pravila za smanjenje bacanja hrane.
Voće i povrće koje ispušta etilen (plin koji ubrzava sazrijevanje) poput jabuka i banana ne treba držati zajedno s zajedno s voćem i povrćem koje je osjetljivo na etilen: citrusi, kivi, bobičasto voće, grožđe, lubenice, dinje, krastavci itd. Na taj ćeš način produljiti trajnost i svježinu voća i povrća.
Bravo, točan odgovor!
Usvoji jednostavno pravilo profesionalnih kuhara: Prvo unutra, prvo van (First In, First Out). Kada spremaš namirnice, pozicioniraj starije prema naprijed kako bi ih prve koristio/la bilo u hladnjaku, zamrzivaču ili smočnici.
Mudro je i na starije namirnice postaviti oznaku kao što je „Prvo pojedi ovo“ kako bi osigurao/la da i ostali ukućani prate pravila za smanjenje bacanja hrane.
Voće i povrće koje ispušta etilen (plin koji ubrzava sazrijevanje) poput jabuka i banana ne treba držati zajedno s zajedno s voćem i povrćem koje je osjetljivo na etilen: citrusi, kivi, bobičasto voće, grožđe, lubenice, dinje, krastavci itd. Na taj ćeš način produljiti trajnost i svježinu voća i povrća.
Bravo, točan odgovor!
Višak kruha nareži na kriške i zamrzni ih kako bi pojedinačne kriške brže odmrznuo/la i koristio/la količinu koja ti treba. Kruh se brzo odmrzava na sobnoj temperaturi pa tako možeš napraviti i tost izravno iz zamrznutog kruha.
Ostatak kruha možeš iskoristiti i za izradu krušnih mrvica kod kuće. Kruh nareži na kriške ili kockice, osuši ga u pećnici na 100 °C, 30-60 minuta. Osušeni kruh izblendaj i krušne mrvice pospremi u hermetički zatvorenu posudu, najbolje staklenu.
Krušne mrvice možeš i aromatizirati ako u blender dodaš suhe začine kao što su češnjak, peršin, papar, sol i slično.
Ups, netočan odgovor!
Višak kruha nareži na kriške i zamrzni ih kako bi pojedinačne kriške brže odmrznuo/la i koristio/la količinu koja ti treba. Kruh se brzo odmrzava na sobnoj temperaturi pa tako možeš napraviti i tost izravno iz zamrznutog kruha.
Ostatak kruha možeš iskoristiti i za izradu krušnih mrvica kod kuće. Kruh nareži na kriške ili kockice, osuši ga u pećnici na 100 °C, 30-60 minuta. Osušeni kruh izblendaj i krušne mrvice pospremi u hermetički zatvorenu posudu, najbolje staklenu.
Krušne mrvice možeš i aromatizirati ako u blender dodaš suhe začine kao što su češnjak, peršin, papar, sol i slično.
Ups, netočan odgovor!
Nikada u nabavku namirnica nemoj ići gladan/na! Ako ideš u kupnju na prazan želudac, riskiraš da kupiš više hrane nego što zapravo trebaš, i da je potom baciš.
Ako si gladan/na, a planiraš obaviti kupnju, prije odlaska u trgovinu pripremi brzi obrok od namirnica koje već imaš, a nije loše niti popiti tekućine.
Bravo, točan odgovor!
Nikada u nabavku namirnica nemoj ići gladan/na! Ako ideš u kupnju na prazan želudac, riskiraš da kupiš više hrane nego što zapravo trebaš, i da je potom baciš.
Ako si gladan/na, a planiraš obaviti kupnju, prije odlaska u trgovinu pripremi brzi obrok od namirnica koje već imaš, a nije loše niti popiti tekućine.
Ups, netočan odgovor!
Čak 51 posto hrvatskih građana redovno baca savršeno dobru hranu – ostatke kuhanih obroka. Nemoj i ti biti jedan/na od onih koji neosviješteno bacaju hranu, resurse utrošene za proizvodnju hrane i novac, dok istovremeno svaki peti hrvatski građanin živi na rubu siromaštva i gladi. Nebrojeno je načina kako ostatke hrane možeš upotrijebiti za pripremu novog, ukusnog i nutritivno vrijednog obroka. Tako je ostatke pire krumpira bolje iskoristiti za brzu pripremu domaćih krumpirovih njoka nego ga primjerice kompostirati.
Inspiraciju možeš pronaći i na ovim mrežnim stranicama uz pomoć savjeta poznatih chefova Marina Medaka i Damira Tomljanovića.
Bravo, točan odgovor!
Čak 51 posto hrvatskih građana redovno baca savršeno dobru hranu – ostatke kuhanih obroka. Nemoj i ti biti jedan/na od onih koji neosviješteno bacaju hranu, resurse utrošene za proizvodnju hrane i novac, dok istovremeno svaki peti hrvatski građanin živi na rubu siromaštva i gladi. Nebrojeno je načina kako ostatke hrane možeš upotrijebiti za pripremu novog, ukusnog i nutritivno vrijednog obroka. Tako je ostatke pire krumpira bolje iskoristiti za brzu pripremu domaćih krumpirovih njoka nego ga primjerice kompostirati.
Inspiraciju možeš pronaći i na ovim mrežnim stranicama uz pomoć savjeta poznatih chefova Marina Medaka i Damira Tomljanovića.
Bravo, točan odgovor!
Dukat čokoladno mlijeko trajni je proizvod, a njegova oznaka „Najbolje upotrijebiti do“ govori o datumu do kada je proizvod najbolje kvalitete, a ne i o zdravstvenoj ispravnosti proizvoda.
Zato izaberi čokoladno mlijeko pred istekom roka trajanja jer na taj način smanjuješ bacanje hrane, čuvaš naš planet i štediš novac.
Ups, pogrešan odgovor!
Dukat čokoladno mlijeko trajni je proizvod, a njegova oznaka „Najbolje upotrijebiti do“ govori o datumu do kada je proizvod najbolje kvalitete, a ne i o zdravstvenoj ispravnosti proizvoda.
Zato izaberi čokoladno mlijeko pred istekom roka trajanja jer na taj način smanjuješ bacanje hrane, čuvaš naš planet i štediš novac.
Bravo, točan odgovor!
Slobodno daj priliku manje „savršenom“ voću i povrću jer na taj način utječeš na smanjenje otpada od hrane. Procjenjuje se da se 20-40 posto voća i povrća odbacuje zbog estetskih razloga, što znači da se stotine milijuna tona ovih namirnica ne iskoristi samo zato što ne zadovoljavaju određene estetske standarde.
Samo zato što je krastavac neravan, ne znači da nije odličnog okusa. Rajčica koja ne izgleda niti blizu onoj savršenoj često je najukusnija i najslađa pa tako i mrkva nepravilnog oblika.
Ups, netočan odgovor!
Slobodno daj priliku manje „savršenom“ voću i povrću jer na taj način utječeš na smanjenje otpada od hrane. Procjenjuje se da se 20-40 posto voća i povrća odbacuje zbog estetskih razloga, što znači da se stotine milijuna tona ovih namirnica ne iskoristi samo zato što ne zadovoljavaju određene estetske standarde.
Samo zato što je krastavac neravan, ne znači da nije odličnog okusa. Rajčica koja ne izgleda niti blizu onoj savršenoj često je najukusnija i najslađa pa tako i mrkva nepravilnog oblika.
Bravo, točan odgovor!
Kupnja prevelike količine hrane na akciji često vodi do prekomjerne kupnje, a potom i bacanja hrane, što je štetno za okoliš i kućni budžet.
Iako svi volimo akcije i akcijske cijene, važno je paziti da i tada kupuješ onoliko namirnica koliko ćeš u konačnici zaista i potrošiti.
Ups, pogrešan odgovor!
Kupnja prevelike količine hrane na akciji često vodi do prekomjerne kupnje, a potom i bacanja hrane, što je štetno za okoliš i kućni budžet.
Iako svi volimo akcije i akcijske cijene, važno je paziti da i tada kupuješ onoliko namirnica koliko ćeš u konačnici zaista i potrošiti.
Bravo, točan odgovor!
Ako nisi siguran/na možeš li pojesti cijelu porciju u restoranu, provjeri s konobarom veličinu porcije prije nego naručiš jelo.
Ukoliko nisi jako gladan/na, razmisli da naručiš manju porciju ili da preskočiš glavno jelo i uživaj u predjelima.
Porciju također možeš podijeliti s društvom s kojim si u restoranu, bez obzira jesu li to članovi obitelji, prijatelji ili kolege.
Hranu koju nisi pojeo/la zatraži da ti spakiraju i ponesi je kući kako bi je kasnije pojeo/la, odnosno podijelio/la s ukućanima.
Ups, netočan odgovor!
Ako nisi siguran/na možeš li pojesti cijelu porciju u restoranu, provjeri s konobarom veličinu porcije prije nego naručiš jelo.
Ukoliko nisi jako gladan/na, razmisli da naručiš manju porciju ili da preskočiš glavno jelo i uživaj u predjelima.
Porciju također možeš podijeliti s društvom s kojim si u restoranu, bez obzira jesu li to članovi obitelji, prijatelji ili kolege.
Hranu koju nisi pojeo/la zatraži da ti spakiraju i ponesi je kući kako bi je kasnije pojeo/la, odnosno podijelio/la s ukućanima.
Bravo, točan odgovor!
Za proizvodnju sirovine, preradu, proizvodnju i pakiranje hrane, njezino čuvanje i prijevoz trošimo ogromne količine resursa – vode, energije, goriva i drugih.
Za proizvodnju jednog kilograma banana potrebno je oko 790 litara vode, dok je za litru mlijeka potrebno oko 1.000 litara vode. Kruh i peciva zahtijevaju oko 1.600 litara vode po kilogramu, dok se za proizvodnju kilograma pilećeg mesa koristi oko 4.000 litara vode.
Bacanjem hrane bacaš i sve resurse korištene za njezinu proizvodnju, a njezinim se truljenjem stvaraju staklenički plinovi koji, između ostalog, imaju direktan utjecaj na klimatske promjene kojima svakodnevno svjedočimo.
Ups, pogrešan odgovor!
Za proizvodnju sirovine, preradu, proizvodnju i pakiranje hrane, njezino čuvanje i prijevoz trošimo ogromne količine resursa – vode, energije, goriva i drugih.
Za proizvodnju jednog kilograma banana potrebno je oko 790 litara vode, dok je za litru mlijeka potrebno oko 1.000 litara vode. Kruh i peciva zahtijevaju oko 1.600 litara vode po kilogramu, dok se za proizvodnju kilograma pilećeg mesa koristi oko 4.000 litara vode.
Bacanjem hrane bacaš i sve resurse korištene za njezinu proizvodnju, a njezinim se truljenjem stvaraju staklenički plinovi koji, između ostalog, imaju direktan utjecaj na klimatske promjene kojima svakodnevno svjedočimo.